کلاس ارتقای داوری استان تهران

فدراسیون کاراته ارتقاء داوری استان تهران "محمود سیفی"

استاد فیروزه کیهان – رئیس انجمن جهانی ایشین ریو کاراته استان تهران

استاد کیهان - مربی درجه یک و داور رسمی فدراسیون کاراته جهموری اسلامی ایراناستاد کیهان - رئیس انجمن جهانی ایشین ریو کاراته دو کوبودو استان تهران استاد فیروزه کیهان - رئیس انجمن جهانی  ایشین ریو کاراته دو کوبودو استان تهران

مسابقات قهرمانی کاراته پیشکسوتان برگزار می شود

بنا بر اعلام فدراسیون کاراته مسابقات قهرمانی پیشکسوتان مردان ۱۹ و ۲۰ دی ماه و مسابقات بانوان ۲۶ دی ماه برگزار می شود.

به گزارش سایت هیئت کاراته استان تهران؛ چهارمین دوره مسابقات کاراته پیشکسوتان در بخش مردان ۱۹ و ۲۰ دی ماه در مجموعه ورزشی شهید افراسیابی و اولین دوره پیکارهای پیشکسوتان بانوان ۲۶ دی ماه در سالن خانه تکواندو خواهد بود.

این مسابقات در دو بخش کاتا و کومیته انفرادی و در ۴ رده سنی(۳۵-۴۰ سال)، (۴۰-۴۵ )سال،((۴۵-۵۰ سال و ۵۰ سال به بالا برگزار می شود که شرکت کنندگان در بخش کاتا در تمام دورها باید کاتای اختیاری(توکوئی کاتا) اجرا کنند.

رقابتهای کومیته در بخش آقایان در اوزان(۶۰-،۷۰-،۸۰- و ۸۰+ کیلوگرم) و در بخش بانوان در اوزان(۶۰-،۶۵-،۷۰- و۷۰+ کیلوگرم) است.

علاقه مندان و واجدین شرایط شرکت در این مسابقات همه روزه جهت ثبت نام تا تاریخ ۱۴/۱۰/۹۲ می توانند به دفتر هیئت کاراته استان تهران مراجعه نمایند.

کلاس ارتقاء داوری استان تهران روزهای ۱۲ و ۱۳ دی ماه برگزار می شود

روابط عمومی هیئت کاراته استان تهران اعلام کرد: کلاس اموزش و ارتقاء داوری کومیته تا درجه ممتاز ملی ویژه بانوان و آقایان که قرار بود چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری برگزار شود،به تاریخ ۱۲ و ۱۳ دی ماه موکول شد.

به گزارش سایت هیئت کاراته استان تهران، واجدین شرایط شرکت در این کلاسها همه روزه جهت ثبت نام میتوانند به دفتر هیئت کاراته استان تهران مراجعه نمایند.

شرایط و مدارک مورد نیاز:

کپی شناسنامه، کپی کارت بیمه ورزشی، کپی کارت پایان خدمت، کپی آخرین مدرک تحصیلی، کپی حکم کمربند حداقل دان ۲ ، ۲ قطعه عکس، سپری شدن زمان ارتقاء از درجه قبلی، کپی دفترچه داوری، معرفی نامه از هیئت کاراته استان مربوطه

مکان برگزاری : مرکز آموزش فدراسیون کاراته واقع در مجموعه ورزشی شهید کبکانیان

نقش ورزش در سلامت جسم

نقش ورزش در سلامت جسم

۱- تقویت سیستم اسکلتی و پیش‌گیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان

مشخص شده است که تقویت سیستم اسکلتی بدن و متراکم بودن آن ارتباط مستقیمی با میزان فعالیت بدنی و فشارهای مکانیکی دارد.

به طور مثال در فضانوردانی که به مدت طولانی در فضا به سر می‌برند،به دلیل بی‌وزنی و یا در بیماران مزمن که به مدت طولانی بستری شده یا پایشان گچ گرفته شده و تحرکی ندارند، تراکم استخوانی به‌ شدت کاهش یافته و بسیار مستعد شکستگی می‌شود.

این همان پدیده ای است که به آن « پوکی استخوان» می گویند و در افراد سالمند به طور شایع دیده می‌شود. پوکی استخوان منجر به دردهای متوسط تا شدید و مزمن اسکلتی می‌شود و زندگی عادی فرد را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد.

۲- به تأخیر انداختن پدیده‌ی سالمندی یا پیر شدن

با افزایش سن، مصرف انرژی پایه کاهش می‌یابد. به ازای هر ۱۰ سال افزایش سن در بزرگسالی، میزان مصرف انرژی پایه حدود ۲ تا ۳ درصد کاهش می‌یابد، که گفته می‌شود به دلیل از دست دادن توده‌ی عضلانی بدن و افزایش بافت چربی است.

این تغییرات در ترکیب بدن را می‌توان با ورزش کاهش داد. ورزش سبب حفظ توده‌ی عضلانی بدن و افزایش مصرف انرژی پایه می‌گردد. هم‌چنین از یبوست و بیماری‌های قلبی- عروقی جلوگیری می کند که بعداً به آن اشاره خواهد شد و بدین ترتیب پدیده‌ی سالمندی را به تأخیر می‌اندازد.

۳- مصرف بی‌واسطه و مستقیم اسیدهای چرب

می‌دانیم که اکثر بافت‌های بدن از گلوکز (قند خون) به عنوان سوخت اصلی خود استفاده می‌کنند.

یکی از وظایف دستگاه گوارش و کبد این است که مواد غذایی دریافت شده را هضم و جذب کرده و در نهایت، قسمتی از آن را به شکل گلوکز برای مصرف بافت‌ها و سلول‌های بدن وارد خون کند.

برای ورود گلوکز به درون سلول و مصرف آن، وجود هورمون انسولین ضروری است. انسولین هورمونی است که از افزایش قند خون جلوگیری می‌کند. این هورمون از آب شدن چربی بدن و آزاد شدن اسیدهای چرب از بافت چربی جلوگیری می کند. حتی در صورت مصرف زیاد غذا، به ذخیره شدن انرژی به صورت چربی نیز کمک می‌کند.

اما عضلات در حال فعالیت از این امر مستثنی هستند و می‌توانند بدون نیاز به انسولین، انرژی خود را علاوه بر گلوکز از اسیدهای چرب نیز تأمین کنند. این امر باعث می‌شود سطح انسولین خون کاهش یابد و باعث ذوب شدن توده‌ی چربی و آزاد شدن اسید‌های چرب از آن می شود که به نوبه‌ی خود توسط عضلات به مصرف خواهند رسید.

۴- تأثیر مثبت در بیماران دیابتی و کاهش مقاومت به انسولین

در بیماران دیابتی نوع دو، انسولین وجود دارد اما قادر به عمل نیست که اصطلاحاً به آن «مقاومت به انسولین» گفته می‌شود.

مشخص شده است که بافت چربی، گیرنده‌ی عمده‌ای برای انسولین ندارد و به طور بارزی باعث مقاومت به اثرات انسولین و در نتیجه بالا رفتن قند خون و عوارض ناشی از آن می‌شود.

ورزش با کاهش بافت چربی و افزایش میزان سوخت و ساز بدن، مقاومت به انسولین را کاهش داده و باعث بهبود عملکرد گیرنده‌های انسولین شده و سطح گلوکز خون را کاهش می‌‌دهد.

حتی در بیماران دیابتی نوع یک که در بدن آن‌ها انسولین وجود ندارد یا به میزان کافی ترشح نمی‌شود، ورزش با افزایش میزان متابولیسم و مصرف انرژی، سطح گلوکز یا قند خون را کاهش می دهد و بدین ترتیب نیاز به انسولین تزریقی یا رعایت رژیم‌های بسیار سخت و محدود از قند و انرژی را در این افراد کمتر می کند.

۵- کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته‌های مغزی

ورزش باعث کاهش اسیدهای چرب آزاد خون و افزایش کلسترول خوب یا HDL می‌شود. بدین طریق پدیده‌ی آترواسکلروز یا تنگ شدن عروق بدن از جمله عروق قلبی و مغزی به تأخیر می‌افتد و هیچ‌گاه به حد بحرانی و انسداد (که در این صورت شاهد سکته‌های مغزی یا قلبی خواهیم بود) نمی‌رسد.

هم‌چنین باعث کاهش مقدار تری‌ گلیسیرید و کلسترول بد یا LDL خون می‌شود که همگی آن‌ها در آترواسکلروز یا تنگ شدن عروق نقش دارند.

۶- افزایش حجم گردش خون موثر بدن و جلوگیری از ترومبوز (لخته شدن خون) در سیاهرگ عمقی پا

فعالیت بدنی و تحریک زیاد باعث افزایش حجم گردش خون موثر و جلوگیری از رکود خون در سیاهرگ عمقی پا می‌گردد و جریان خون را در کل عروق بدن افزایش می‌دهد، از جمله بازگشت خون را زیاد می‌کند. بدین طریق احتمال ترومبوز یا لخته شدن خون در سیاهرگ عمقی پا، که خود می‌تواند منشاء لخته‌های آزاد خون(آمبولی) و گیر افتادن در رگ‌های دیگر بدن از جمله عروق مغز و قلب باشد، کاهش می‌یابد.

۷- تقویت سیستم قلبی- عروقی، دستگاه تنفسی و سیستم ایمنی

با افزایش فعالیت بدنی، نیاز بافت‌ها و سلول‌های بدن به اکسیژن و مواد مغذی افزایش می‌یابد. برای تأمین این نیاز و نیز برای دفع مواد زاید تولید شده ی بیشتر توسط سلول‌ها، جریان خون و فعالیت قلب و تهویه‌ی ریوی زیادتر می‌شود. هم‌چنین عضله‌ی قلب با قدرت و سرعت بیشتری خون را پُمپ می‌کند و فعالیت دستگاه تنفس نیز با افزایش عمق و سرعت تنفس، افزایش می‌یابد.

در صورت داشتن برنامه‌ی ورزشی مرتب در زندگی روزانه‌، به تدریج عضله‌ی قلب و دستگاه تنفس در اثر تمرین قوی‌تر شده و سلامتی فرد را تضمین می‌کند.

هم‌چنین با فعالیت بدنی، تعداد گلبول‌های قرمز و سفید خون و به‌طور کلی حجم خون و عناصر خونی دخیل در سیستم ایمنی بدن، افزایش می‌یابد و به عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

۸- اثرات مثبت بر سیستم گوارشی

شناخته شده‌ترین اثرات ورزش در سیستم گوارشی بدن، افزایش حرکات روده و جلوگیری از یبوست مزمن است. به همین خاطر بیماران جراحی شده را در اولین فرصت پس از جراحی، به راه رفتن تشویق می‌کنند تا حرکات گوارشی سریع‌تر باز گردد و از یبوست جلوگیری شود. هم‌چنین بیمار قادر به تحمل تغذیه‌ی خوراکی باشد.

از عوارض نامطلوب یبوست می‌توان به چاقی و بیماری‌های روده‌ی بزرگ از قبیل دیورتیکولوز، بواسیر و حتی سرطان‌ روده‌ی بزرگ اشاره کرد که به سادگی با ورزش قابل پیش‌گیری هستند.

مهشید سیفی و ریحانه مهدی زاده

مهشید سیفی و ریحانه سیفی باشگاه مهراد

شرکت فاطر کوپال سازه پرشین استفاده از چهره های قهرمان ورزشی در تهیه فیلم های سینمائی

seifisensi.karate1 seifisensi.karate2

برگزاری آزمون کمربند زرد توسط استاد فروتن

برگزاری آزمون کمربند زردتوسط استاد فروتن و دستیار ایشان خانم دشتگی در خانه ورزش سرای محله حصار بوعلی که در این آزمون خانم  موسوی و خانم نجفی از روشندلان عزیز موفق به دریافت کمربند زرد شدند.

سن سی سیفی