بنیانگذار کیوکوشین کاراته در ایران

یوسف شیرزاد (پدر کاراته آزاد) متولد ۱۱ دی سال ۱۳۲۸ پایه گذار سبکهای آزاد در ایران مؤسس مکتب کاراته شیرزاد در سال ۱۳۵۲، بنیانگذار سبک کیوکوشین کاراته ژاپن در ایران در سال ۱۳۵۵ و بنیانگذار، مؤسس و رئیس سازمان بین المللی شیرزاد کیوکوشین (شین ذن کاراته) در سال ۱۳۷۳ می باشد. در سن ۱۲ سالگی به علت اینکه  در محله ای سکونت داشت که احتیاج بود هرکس بتواند از خود دفاع کند، به ورزش کشتی، بوکس و کشتی کج روی آورد.
در ۱۴ سالگی، هنرهای رزمی را با کاراته بصورت دفاع شحصی در کنار ورزشهای قبلی نزد   استاد اعظم ابوطالب ماشین چیان در تهران، باشگاه کاخ جوانان سابق در پشت سینما   رادیوسیتی واقع در خیابان ولی عصر (پهلوی سابق) شروع کرده سپس سال ۱۳۴۵ همراه با استاد خود به خیابان فلسطین (کاخ سابق) نرسیده به چهارراه امیر اکرم و سال ۱۳۴۷ به باشگاه آتش نشانی واقع در مبدان حسن آباد نقل مکان کرده و تا سال ۱۳۵۴ که استاد اعظم ماشین چیان عازم آمریکا شدند افتخار شاگردی ایشان را داشته است.
در ۱۹ سالگی، با درجه کمربند قهوه ای و توافق استاد اعظم ماشین چیان ضمن ادامه تمرین با اایشان تمرین خود را با استاد اعظم دکتر فرهاد وارسته (بنیانگذار سبک کان ذن ریو)  آغاز و تمرینات خود را با ایشان به ترتیب در محل باشگاه (لشگر یک گارد) واقع در چهارراه قصر و سال ۱۳۴۸ برای مدتی در زیر زمین منزل پدری (واقع در خیابان بهار کوچه وارسته)، سال ۱۳۴۹ در باغ شاه یا دانشگاه جنگ سابق، سال ۱۳۵۰ در خیابان عبدو (روبروی خیابان دکتر فاطمی)، سال ۱۳۵۲ در خیابان مطهری (تخت طاووس سابق) نبش کوچه گلریز ادامه دادند. همچنین سال ۱۳۵۲ که فدراسیون کاراته ایران تاسیس شد به عضویت اولین تیم ملی کاراته ایران در آمدند و تا سال ۱۳۵۵ افتخار شاگردی ایشان را داشتند.
لازم به ذکر است که قبل و بعد از تاسیس فدراسیون کاراته در مسابقات مختلف داخلی و همچنین در سال ۱۳۵۴ در  مسابقات بین اللمللی کاراته با حضور حدود ۴۰ کشور شرکت داشتند و مقامهایی را کسب نمودند.
پس از گذشت نزدیک به ۱۲ سال از شروع ورزش رزمی ایشان و آشنایی با ورزشهای کشتی، بوکس و دفاع شخصی و همچنین ورزشهای رزمی چینی، کره ای و ژاپنی در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۲ در سن ۲۴ سالگی (مکتب کاراته شیرزاد) را با تکیه بر آموخته هائی از اساتید قبلی و با تکیه بر تجربیات غنی خود در سبک (کان ذن ریو) در محل مدرسه مکتب نوبخت واقع در چهارراه بهجت آباد تقاطع خیابانهای حافظ و کریم خان زند افتتاح کردند.
سال ۱۳۵۳ به مدرسه بامشاد واقع در خیابان نواب چهارراه سینا، و در سال ۱۳۵۴ به مدرسه نقش تربیت در سه راه ضرابخانه خیابان کتابی و پس از آن کلاسهای خود را به تهرانپارس خیابان رشید کوچه ۱۵۰ غربی پلاک ۱۲۴ منتقل کرده و بدین ترتیب باشگاه کاراته شیرزاد رسماً فعالیت خود را آغاز و بدلیل نداشتن تعصب و گرایش نسبت به هیچ سبک خاصی، روشی را که در مکتب خود تدریس میکردند (راه و روش کاراته، یا کاراته دو) نامگذاری نمودند.
در سال ۱۹۷۵با مشاهده فیلم اولین دوره مسابقات بین المللی سبک کیوکوشین کاراته که بنام  (بزرگان کاراته) معروف شده بود با استاد اعظم ماسوتاتسو اویاما بنیانگذار سبک کیوکوشین کاراته در ژاپن آشنا شده و پس از مطالعه کتابهای ایشان (کاراته چیست؟)،(این است کاراته) و (کاراته پیشرفته) و گذراندن دوره های ویژه (اوچی دیشی) در ژاپن و آزمونهای مخصوص با دریافت کمربند سیاه (دان ۳) به عنوان نماینده رسمی سبک کیوکوشین کاراته ژاپن در ایران معرفی گردید و به تدریس و ترویج این سبک (کیوکوشین) در مکتب کارات شیرزاد پرداخت و بطور منظم حداقل سالی دوبار در اردیبهشت ماه جهت شرکت در اردوهای پیشکسوتان و آبانماه هر سال جهت بردن تیم و یا داوری مسابقات سراسری ژاپن که سالی یک بار و مسابقات جهانی که هر ۴ سال یک بار انجام می شد به ژاپن سفر کرده و با ایشان تمرین داشتند و تا قبل از فوت استاد اعظم اویاما (۱۹۹۴) صادقانه افتخار شاگردی و همکاری با ایشان را داشته اند.
یکی از مواردی که باعث افتخار ایشان میباشد این است که ضمن اینکه سوسای اویاما ایشان را (پسر خود) خطاب می نمودند، در مکاتبات خود با دیگران او را یک (کاراته کا) واقعی معرفی کرده اند، که  همین امر باعث ایمان و اعتقاد استاد یوسف شیرزاد به کار خود بوده است.
ده روز پس از فوت سوسای اویاما، استاد یوسف شیرزاد در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۳  همکاری خود را با سبک کیوکوشین کاراته ژاپن متوقف و سبک بین المللی شیرزاد کیوکوشین (شین ذن) را که الهام گرفته از سبک کیوکوشین ژاپن بود را تاسیس و در سراسر ایران و جهان معرفی و کلیه تجربیاتشان در ورزشهای رزمی را در اختیار مشتاقان کاراته حقیقی قرار داده و نمایندگان این سازمان (ایرانی و غیر ایرانی) در سطح جهان به بسط و گسترش این سبک مشغول شدند.
کلیه مسابقات جهانی و بین المللی سبکی زیر نظر این سازمان بوده و مسابقات داخلی هر کشور زیر نظر نمایندگان کشوری این سازمان انجام می گرفت و علاقه این مکتب به همکاری با سبک های مختلف باعث شده بود که اعضاء آن در کلیه مسابقات سبک های دیگر نیز شرکت نموده و همچنین از سبکهای دیگر جهت شرکت در مسابقات سازمان بین المللی شیرزاد کیوکوشین (شین ذن کاراته) دعوت بعمل آوردند.
مبارزات سبک شیرزاد کیوکوشین (شین ذن کاراته) به دو روش سمی کنتاکت (ناک دان) و فول کنتاکت انجام می شد.
پس از آشنایی با استاد اعظم فرانک سانچز بنیانگذار، مؤسس و رئیس سازمان بوشیدو معروف به شورای جهانی اساتید هنرهای رزمی در سال ۱۳۷۴ عضویت در این سازمان را پذیرفتند.
و در سال ۱۳۷۵ پس از آشنایی ایشان با استاد اعظم جک استرن معروف به (پاپاسان) بنیانگذار، مؤسس و رئیس سازمان ووما معروف به سازمان جهانی هنرهای رزمی ترکیبی (میکس) به عضویت این سازمان در آمدند.
در اسفند سال ۱۳۷۹ عضو شورای مجمع جهانی اساتید بنیانگذار سبک های بین المللی در ژاپن شدند. (این شورا زیر نظر استاد اعظم ام. آی. تی یه نرو در ژاپن اداره می شود).
پس از انشعاباتی که در سازمان جهانی کیوکوشین کاراته در ژاپن و جهان بوجود آمد، باعث شد که در فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران نیز، نزدیک به ۳۰ سبک آزاد کاراته منشعب از کیوکوشین و غیره وجود داشته باشد، که به نام سازمان سبکهای آزاد کاراته کشور معروف است.
که ایشان سمت مشاور عالی رئیس فدراسیون کاراته در سبک های آزاد و همچنین مسئولیت کمیته فنی سبک های آزاد در فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران را عهده دار می باشند.
پس از مدتی با تماس های متعدد از طریق یکی از شاگردان قدیمی خود آقای شی هان پاتریک (پیمان مطلبی مقدم فرد) که یکی از اساتید کیوکوشین کاراته مقیم آمریکا می باشد ارتباط مجدد استاد شیرزاد با سازمان جهانی کیوکوشین کای کان (که بعد از فوت سوسای اویاما توسط  کانچو ماتسوئی اداره می شود) برقرار شده و همچنین توسط شی هان سید داود محمدی (نماینده و ریاست کیوکوشین کاراته کانچو ماتسوئی در ایران) طی انجام مراسم یاد بود از سوسای اویاما در اردیبهشت سال ۱۳۸۸ رسماً همکاری خود را با سازمان جهانی  کیوکوشین آغاز نمودند.
با آرزوی سلامتی و موفقیت برای کلیه عزیزانی که در جستجوییافتن حقیقت هنرهای رزمی میباشند.

یک عضو مکتب کاراته شیرزاد همیشه باید فکر و قلبی پاک،بدن و لباسی تمیز داشته باشد.  (یوسف شیرزاد)

روحیه هنر جویان مکتب کاراته شیرزاد باید به گونه ای باشد که همواره از پیشرفت یکدیگر خشنود بوده و در جهت ارتقاء هرچه بیشترجنبه های اخلاقی، معنوی و فنی یکدیگر گام بردارند.کانجو یوسف شیرزاد

یک دیدگاه برای بنیانگذار کیوکوشین کاراته در ایران

  1. محمد گفت:

    سلام دوست من اولین بنیان گذارکاراته ایران استاد وارسته ودومین بنیانگذار کاراته پروسورابراهیم میرزای می باشد نه کسی دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *